امروز نخستین فاز بزرگ ترین پروژه فناوری اطلاعات کشور که تحت عنوان “اینترنت ملی” یا “شبکه ملی اطلاعات” شناخته می شود با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم نصرالله جهانگرد به عنوان رییس سازمان فناوری اطلاعات اظهار کرد: امروز یکی از بزرگترین پروژه‌های استراتژیک ملت ایران به نام شبکه ملی اطلاعات راه اندازی می‌شود. وی افزود: تا این مرحله مجموع دولت و بخش خصوصی ۲۰ هزار میلیارد تومان خرج شبکه ملی اطلاعات کردند، البته مردم هم با عوض کردن گوشی‌ها و نرم‌افزارهای خود هزینه‌هایی پرداختند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: فاز دوم این شبکه دهه فجر امسال و فاز سوم در روز مخابرات سال آینده راه اندازی میشود؛ جهانگرد درباره سهم ترافیک داخلی اضافه کرد: سهم ترافیک مردم در شهریور ۹۲، ۹۰ درصد به خارج میرفت، الان سهم ترافیک داخل به بیش از ۴۰ درصد رسیده و امیدواریم در آینده سهم ترافیک داخلی بیشتر نیز بشود.

وی با ذکر اقدامات انجام شده در راستای ستون فقرات شبکه ملی اطلاعات گفت: ۱۳ هزار کیلومتر فیبر اضافه شده و همچینن امکانات شبکه دسترسی را زیاد کردیم. جهانگرد ادامه داد: در حال حاضر ترافیک کشور در چهار نقطه با هم مبادله می‌شود و دیگر نیازی نیست به خارج برود و روزانه بیش از ۵۰ میلیون تراکنش در حال انجام است.

معاون رئیس جمهور در ادامه ایجاد شغل را از دیگر مزایای شبکه ملی اطلاعات دانست و افزود: وقتی در کشور نهضت تولید محتوا و خدمات و اپلیکیشن‌نویسی راه می‌افتد، طبیعی است که شغل ایجاد می‌شود. این‌که امروز در چند سال گذشته ۱۲۰ هزار اپلیکیشن نوشته شده یعنی جوان‌ها و فارغ‌التحصیلانی در بخش‌های مختلف دانشگاه‌ها این اپلیکیشن‌ها را نوشتند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در بخشی از مراسم با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات یکی از مطالبات ۱۲ ساله نظام بوده و وجودش در فضای مجازی لازم بود، گفت: ما از ابتدای این دولت با جدیت انجام آن را دنبال کردیم برای همگان روشن بود تا زمانی که زیرساخت‌ها فراهم نشده، معنی نداشت اسمی از شبکه ملی اطلاعات بیاوریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: همچنین می‌بینیم که در حال حاضر مردم به فیلم‌های ویدئویی داخلی دسترسی دارند و اگر تا دیروز برای دیدن یک فیلم سینمای داخلی باید ۱۰ تا ۱۵ تومان پرداخت می‌کردند الان می‌توانند با ۱۵۰۰ تومان آن فیلم را ببینند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان ضمن اشاره به نقش مرکز ملی فضای مجازی گفت: شبکه ملی اطلاعات هیچ محدودیتی برای کاربران ایجاد نمی‌کند، گفت: برخی تبلیغاتی میکنند مبنی بر اینکه شبکه ملی اطلاعات در دسترسی کاربران محدودیت ایجاد می‌کند، در صورتی که این شبکه فقط برای این است که کاربران داده‌های داخلی را با کیفیت بیشتر و تعرفه ارزان‌تر دریافت کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی